Automatyczna kontrola dostępu drzwi – czy warto się na nią zdecydować?

Automatyczna kontrola dostępu drzwi – czy warto się na nią zdecydować?

Systemy kontroli dostępu jeszcze do niedawna były raczej wdrażane w dużych obiektach przemysłowych czy rządowych. Dziś z tym rozwiązaniem coraz częściej spotykamy się na co dzień – czemu ta technologia zawdzięcza wciąż rosnąca popularność? Jakie są zalety wdrożenia systemu KD i na czym właściwie polega ta technologia? Zostań z nami i dowiedz się więcej na temat zaawansowanej kontroli dostępu drzwi. Poznaj podstawowe informacje o systemach KD – zapraszamy do lektury.

Spis treści:

  1. System kontroli dostępu drzwi – podstawowe informacje
  2. Układ systemu KD
  3. W jakich branżach system KD znajduje zastosowanie?

System kontroli dostępu drzwi – podstawowe informacje

System kontroli dostępu drzwi lub system kontroli wejść i wyjść – to nazwy potoczne systemu kontroli dostępu, czyli w skrócie systemu KD. Nazwa pochodzi o angielskiego control access system. Pierwsze tego rodzaju systemy powstały na potrzeby agencji rządowych jednak ich zalety szybko zostały dostrzeżone przez prywatne korporacje. Dziś z systemami kontroli dostępu spotkamy się w na przykład w nowoczesnych magazynach i obiektach biurowych, w hotelach czy na stadionach sportowych. System KD odpowiada za udzielanie wstępu i rejestrowanie wejść i wyjść na dany teren. Teren objęty systemem KD może być podzielony na sektory.

Układ systemu KD

Układ systemu KD opiera się na współpracy urządzeń pod kontrolą oprogramowania, które obsługuje administrator administratora. Jak już wspomnieliśmy, w ramach systemu KD mogą być wydzielone sektory z punktami kontrolnymi przy wejściach do nich. W praktyce wygląda to tak, że aby wejść musimy zeskanować kod lub kartę na skanerze. Jeżeli nasz kod ma udzielony dostęp na teren danego sektora, to zamki automatyczne otworzą się. Dostępy na teren danych sektorów są udzielane przez administratora.

W jakich branżach system KD znajduje zastosowanie?

Obecnie zdalna kontrola dostępu drzwi stosowana jest w przeróżnych branżach. Z zamkami otwieranymi na kartę spotkamy się w hotelach, biurowcach, centrach logistycznych czy magazynach. Możliwość cyfrowego kontrolowania wejść i wyjść na dane sektory pozwala na dokładną ocenę uczestników danego wydarzenia kulturalnego, lub aktualną dostępność pracowników w danym zakładzie pracy. Rejestracja przekroczeń punktów kontrolnych pozwala także na wykonywanie szczegółowych analiz efektywności. Oprogramowanie sterujące takim programem może w znaczącym stopniu odciążyć działy HR. To rewolucyjne rozwiązanie technologiczne, z którym będziemy mieli coraz częściej styczność w codziennym życiu.