Cyfrowe pieniądze są walutą przyszłości
CBDC to skrót oznaczający cyfrowe pieniądze. Już w niedługim czasie ten termin z pewnością zostanie spopularyzowany na szerszą skalę. Jeżeli chcesz nadążać za zachodzącymi zmianami - uzupełnij swoją wiedzę na temat cyfrowych pieniędzy.
Cyberświat - i co dalej?
Nie da się zaprzeczyć, że przyszło nam żyć w intensywnie zmieniającej się rzeczywistości. Postęp nauki i technologii sprawia, że przez kilka ostatnich dekad nasze funkcjonowanie wyglądało zdecydowanie inaczej. Inteligentne domy, tablety, laptopy, smartfony - to wszystko w zasadzie staje się codziennością. Nie jest to jednak koniec tych przeobrażeń. Obecnie możemy bowiem mówić także o tym, że czeka nas perspektywa wprowadzenia cyfrowej waluty. Co zatem powinieneś wiedzieć w kontekście cyfrowego pieniądza? Tego właśnie dowiesz się z poniższego poradnika.
Czym są cyfrowe pieniądze?
Opisując to przejrzyście i obrazowo - cyfrowy pieniądz jest przykładem matematycznego zapisu w formie elektronicznej. Dzięki niemu możesz finalizować swoje transakcje właśnie za pośrednictwem cyfrowego pieniądza. To rozwiązanie będzie stanowiło alternatywne rozwiązanie wobec doskonale znanego nam pieniądze w formie fizycznej. Bank centralny będzie przy tym gwarantował, że jest to jak najbardziej bezpieczny środek płatniczy. Proces digitalizacji dzieje się na naszych oczach. To z kolei oznacza, że zachodzące zmiany mają także wpływ na kwestię dotyczącą walut. Zmiany w tym zakresie zachodzą i nic nie jest w stanie cofnąć tego procesu. W rezultacie przejście do cyfrowej formy pieniędzy staje się w zasadzie nieuniknionym scenariuszem. Z pewnością zadzieje się to na powszechniejszą skalę w większej ilości krajów wraz z upływem kolejnych lat.
Przyjrzyj się zmianom w kontekście pieniędzy
Aby lepiej zrozumieć zachodzące zmiany - warto przyjrzeć się dotychczasowej ewolucji pieniędzy. Obecnie coraz częściej zamiast gotówki posługujemy się kartą czy blikiem. Coraz więcej urządzeń elektronicznych pozwala nam na zbliżeniowe płatności. Na co dzień posługujemy się raczej pieniędzmi w formie elektronicznej - nie jest to jednak forma odpowiednika fizycznego pieniądza, który został wyprodukowany pod okiem banku centralnego. Wspomniane większe zainteresowanie taką elektroniczną formą wynika przede wszystkim ze zmian w sposobie płatności. Nie da się zatem ukryć, że CBDC jest w zasadzie przyszłością naszych czasów. Z tego właśnie względu warto jak najwcześniej dostosować się mentalnie do zachodzących zmian. Dzięki temu odnalezienie się w nowej rzeczywistości będzie o wiele prostsze!