Jaki wpływ ma automatyzacja produkcji na kształtowanie się rynku pracy? Sprawdźmy!

Jaki wpływ ma automatyzacja produkcji na kształtowanie się rynku pracy? Sprawdźmy!

Żyjemy w dobie rewolucji przemysłowej 4.0 a coraz więcej osób obawia się o to, że w przyszłości maszyny odbiorą im pracę. Dziś zastanowimy się nad tym, czy obawy te są słuszne. Rozważymy dobre i złe strony automatyzacji produkcji i zastanowimy się nad tym, jak będzie w przyszłości wyglądał rynek pracy. Czy maszyny odbiorą nam w przyszłości pracę? Sprawdźmy!

Czy maszyny odbiorą nam pracę?

Najnowsze badania wskazują, że aż 37% Polaków obawia się tego, że maszyny odbiorą im pracę. Kolejne 42% Polaków obawia się tego, że AI odbierze im pracę. Czy faktycznie obawy te są słuszne? Dziś zajmiemy się robotyzacją – czyli zastąpieniem pracy ludzkiej siłą maszyn. Maszyny te są zazwyczaj wykorzystywane przy wykorzystywaniu prostych, powielanych zadań takich jak naklejanie nalepek czy składanie kartonów. Nie bez powodu już na początku wspomnieliśmy również o sztucznej inteligencji. Przecież tymi maszynami ktoś musi sterować – jak na razie kontrolę nad maszynami w zakładzie produkcyjnym sprawuje człowiek, jednak ze względu na rozwój AI w przyszłości zapewne również i to zadanie zostanie delegowane, dziełom naszej technologii. Gdzie w takim razie jest miejsce człowieka w tej całej układance? Cóż, nie ma co ukrywać że optymalizacja procesów produkcyjnych wiąże się bezpośrednio ze znacznym ograniczeniem liczebności ludzkiej załogi w każdej fabryce.

Miejsce człowieka w nowym rynku pracy

Czy w takim razie ludzki pracownik będzie w przyszłości w ogóle potrzebny? Cóż, automatyzacja procesów produkcji sama w sobie również jest procesem, który zachodzi dosłownie na naszych oczach. Warto więc obserwować zmiany zarówno te na rynku pracy, jak i technologiczne. Każda zmiana niesie za sobą wiele szans, które warto wykorzystać. Zapewne w przyszłości zabraknie pracy dla osób, wykonujących proste czynności w zakładzie produkcyjnym. Nie zabraknie jej jednak dla osób umiejących programować roboty czy obsługiwać oprogramowanie sterujące. Dlatego najbardziej przyszłościowe zawody będą związane z technologią i szeroko pojętym IT. Nawet jeżeli maszyny będą zarządzane przez sztuczną inteligencję, to zapewne i tak będzie potrzebna osoba, która będzie sprawować kontrolę nad całym tym procesem. Warto więc stale rozwijać swoje kompetencje i śledzić zachodzące zmiany. Takie podejście pozwoli nam dłużej utrzymać się na rynku pracy.

Pozytywne strony automatyzacji produkcji

Oczywiście, automatyzacja produkcji pozbawi wiele osób pracy. Z drugiej jednak strony, dzięki automatyzacji fabryki i zakłady produkcyjne będą w stanie produkować więcej i taniej. Dzięki automatyzacji spadną koszta zatrudnienia pracowników, a zakłady będą mogły pracować dłużej i intensywniej. Niższy koszt produkcyjny zazwyczaj ma przełożenie na niższą cenę produktu końcowego czyli finalnie, na niższe ceny w sklepach.