Jakie są zalety AI i automatyzacji? Tłumaczymy!

Jakie są zalety AI i automatyzacji? Tłumaczymy!

AI, czyli sztuczna inteligencja, staje się elementem ludzkiej codzienności. Coś, co kiedyś oglądaliśmy w filmach science fiction, niejednokrotnie jest już rzeczywistością. Przez ostatnie lata AI i automatyzacja zrewolucjonizowały wiele dziedzin życia m.in. rynek pracy i procesy produkcyjne. Jak wpływają na społeczeństwo? Jakie mają zalety?

Główne cele AI

Artificial Intelligence (AI) to skomplikowany system, który ma na celu naśladować, rozwijać i zastępować ludzkie umiejętności takie jak analiza, zrozumienie języka (poleceń), tworzenie według wzorców itd. Naturalne jest, że wszelkie nowe technologie budzą liczne obawy i kontrowersje, szczególnie jeśli znacznie wpływają na społeczeństwo. Warto jednak pamiętać, że tego typu innowacje mogą rozwijać nasze umiejętności. Przykładem są kalkulatory, dzięki którym proces obliczeń stał się dla nas prostszy. Współcześnie jesteśmy już o wiele kroków dalej, jednak AI ma to samo zadanie – ułatwić i usprawnić naszą pracę, rozszerzając nasze możliwości.

Automatyzacja – praca fizyczna i umysłowa

Aktualnie sztuczna inteligencja wpływa na sposoby wykonywania pracy fizycznej, jak i umysłowej. W tym wypadku główną rolę odgrywa automatyzacja produkcji. Warszawa, Kraków, Poznań czy Gdańsk – w każdym z tych miast są firmy, gdzie rozwój technologii AI umożliwił maszynom przejęcie powtarzalnych zadań produkcyjnych i montażowych. Takie posunięcie zmniejszyło zaangażowanie człowieka w ich wykonywanie.

Maszyny gwarantują wyższą efektywność i precyzję, skracając czas realizacji celów. Jednak automaty nie są przygotowane na sytuacje niestandardowe, takie jak np. zniszczony kod kreskowy czy wadliwy produkt. Wówczas musi wkroczyć czynnik ludzki, który naprawi usterkę i pozwoli maszynom pracować dalej.

W pracy umysłowej algorytmy sztucznej inteligencji umożliwiają szybką analizę zbiorów danych, budowanie wzorców, prognozowanie itp. Systemy AI przetwarzają informacje dokładniej niż człowiek, tym samym decyzje biznesowe są bardziej trafne.

AI a zmiany na rynku pracy

Często mówiąc o AI, podkreśla się, że zabrało ono pracę człowiekowi, jednak jest inaczej. Sztuczna inteligencja i automatyzacja umożliwia osiąganie większej wydajności i efektywności w wielu procesach. Rozwój tego typu technologii wymusza pojawianie się nowych stanowisk pracy związanych z projektowaniem, wdrażaniem oraz utrzymaniem owych systemów. Z roku na rok rośnie zapotrzebowanie na m.in. inżynierów danych, analityków AI i specjalistów monitorowania AI. Jest to dynamicznie rozwijający się obszar, a człowiek musi zapewnić bezpieczeństwo i odpowiedzialne wykorzystanie tych technologii.