Kasa fiskalna online – kiedy będzie można ich używać?

Kasa fiskalna online – kiedy będzie można ich używać?

Od roku przedsiębiorcy, którzy muszą ewidencjonować obrót za pomocą kasy fiskalnej, mogą skorzystać z wersji online. To duży krok innowacyjny, pozwalający odejść od tradycyjnych modeli. Obowiązek posiadania kas online obejmuje wszystkich przedsiębiorców, którzy nie prowadzą oficjalnej działalności gospodarczej. Jak zatem odbywa się ewidencjonowanie? Za pomocą zdalnie przesyłanych raportów i paragonów na serwer Ministerstwa Finansów. Więcej informacji na temat tego typu kas fiskalnych znajdziesz w poniższym artykule.

Kasa fiskalna online – nowe terminy wprowadzenia

Z powodu pandemii wywołanej wirusem covid- 19, terminy wprowadzenia kas fiskalnych zostały przesunięte. Postanowione przesunięcie miało na celu pomóc właścicielom firm niezarejestrowanych przetrwać przestój spowodowany wcześniej wspomnianą pandemią. Pierwotny termin obejmował grudzień 2019 roku. Regulacje obowiązywały pierwszą grupę przedsiębiorców i termin ten został utrzymany. Gdzie można nabyć zaawansowane kasy fiskalne? Poznań jest przykładem miasta, w którym funkcjonują firmy zajmujące się sprzedażą i uruchomienie kas fiskalnych.

Kasa fiskalna online – harmonogram

W związku ze zmianami spowodowanymi przez pandemię warto zapoznać się z nowymi terminami, jakie obowiązywały. Okazuje się, że termin realizowania ewidencji sprzedaży za pomocą kas online obowiązywał od 1 stycznia 2021 roku. Kasy tego typu od tego terminu musi posiadać każdy przedsiębiorca prowadzący usługi gastronomiczne, hotelowe, a także paliwa stałe. Mowa tutaj o sprzedaży węgla czy brykietu oraz paliw produkowanych z węgla, czy koksu. Zatem obowiązek ciążył ten wyłącznie na właścicielach punktów gastronomicznych, funkcjonujących na stałe. Wątpliwości budziły food trucki, ponieważ raz taki pojazd jest mobilny, natomiast bywają przypadku, że rzeczywiście takie miejsce wydawania posiłków funkcjonuje w stałym miejscu. Według późniejszych wyjaśnień właściciele food trucków, mogą korzystać z dotychczasowych kas fiskalnych.

Kasa fiskalna online – zakup

Ministerstwo Finansów wprowadziło atrakcyjne ulgi dla przedsiębiorców, którzy są objęci obowiązkiem wprowadzenia kas fiskalnych online. Jednak ulga nie dotyczy osób, które indywidualnie wymienią tradycyjny model kasy na ten online. Warto zwrócić uwagę, że ulga wynosi nawet 90% wartości sprzętu netto. Jednak zbyt pięknie być nie może. Pomoc finansowa nie może być większa niż 700 złotych. Co zrobić, aby skorzystać z ulgi? Trzeba uruchomić rejestrację w ciągu 6 miesięcy od nabycia innowacyjnego sprzętu.