Poliwęglanowe czy hydrożelowe – które folie ochronne na ekran sprawują się lepiej?

Poliwęglanowe czy hydrożelowe – które folie ochronne na ekran sprawują się lepiej?

Folie są obok szkieł hartowanych najpopularniejszymi akcesoriami ochronnymi na ekran smartfona. Dziś postanowiliśmy przyjrzeć się bliżej dwóm rodzajom ochronnych folii. Elastyczna hydrożelowa czy sztywniejsza poliwęglanowa folia ochronna – która z nich lepiej ochroni ekran przed uszkodzeniem? Postanowiliśmy to sprawdzić! Jeżeli więc zastanawiasz się nad tym, jaki rodzaj folii nakleić na ekran swojego telefonu to zapraszamy do lektury – oto cechy obu tych produktów!

Folie ochronne – skuteczna i estetyczna ochrona ekranu

Nie kruszą się, nie tłuką i są praktycznie niewidoczne na ekranie telefonu – to właśnie ze względu na te cechy, folie ochronne na telefon są tak często wybierane przez użytkowników smartfonów. Oczywiście, folie nie zapewniają ochrony na takim poziomie jak szkła hartowane jednak jeżeli nasz telefon nie ląduje często na chodniku czy podłodze, to zabezpieczenie ekranu folią jest zazwyczaj wystarczające. Folie ochronne wytwarza się z różnych tworzyw sztucznych, spośród których godne uwagi są dwa – poliwęglan oraz TPU, czyli termoplastyczny poliuretan. Jeżeli producent nie informuje konsumenta o tym, z jakiego tworzywa wykonana jest dana folia to najlepiej taki produkt omijać szerokim łukiem, ponieważ jego jakość jest zazwyczaj niska. Dlatego dziś skupimy się na właściwościach folii poliwęglanowych i poliuretanowych – czym różnią się od siebie te dwa tworzywa?

Cechy poliwęglanowej folii na ekran smartfona

Poliwęglanowe folie na ekran są giętkie, elastyczne, ale jednocześnie sztywniejsze od swoich poliuretanowych odpowiedników. Taki rodzaj akcesorium ochronnego dobrze zabezpieczy ekran przed naciskiem czy zarysowaniami. Z drugiej jednak strony, na tego rodzaju folii drobne ryski będą widoczne szybciej, niż na folii hydrożelowej. Jeżeli porównywać poziom ochrony przed zderzeniem przy upadku, to ten rodzaj folii plasuje się w środku peletonu. Taka folia ochroni ekran lepiej niż folia poliwęglanowa, gorzej natomiast niż szybka ze szkła hartowanego.

Cechy folii hydrożelowej na ekran smartfona

Folie hydrożelowe to folie z termoplastycznego poliuretanu, czyli TPU. Ten rodzaj ochrony na ekran ma jedną unikalną właściwość, która wyróżnia go wśród wszelkiego rodzaju szkieł i folii. Folia z TPU potrafi się „regenerować” – większość jej cząsteczek powraca do pierwotnej struktury po uszkodzeniu. Oznacza to, że drobne ryski na takiej folii są niwelowane, a akcesorium przez długi czas wygląda jak nowe. TPU jest miękkim i elastycznym tworzywem. Największą wadą folii z TPU jest to, że nie zapewniają one odpowiedniej ochrony w zderzenia smartfona z ziemią. Jeżeli więc telefon często „leci Ci z ręki” to lepiej wybierz folię poliwęglanową. Jeżeli natomiast ekran Twojego smartfona jest narażone na drobne zarysowania, ponieważ często nosisz go luzem w torbie czy plecaku, to lepiej w takim przypadku sprawdzi się ochrona z folii hydrożelowej.